Muzeum Mazurskie w Owczarni

Ich dzieje i kultura najczęściej umykają uwadze odwiedzających Mazury gości. Mazurzy czyli mieszkańcy południowych Prus Wschodnich, potomkowie polskich osadników z Mazowsza, którzy od XIV stulecia w kilku falach osadnictwa zasiedlili południową i częściowo wschodnią część Prus Książęcych jeśli w ogóle, widziani są jako element mało interesującego lamusa. Nic bardziej mylnego!

Można się o tym przekonać odwiedzając maleńką wioskę Owczarnię położoną 26 km na zachód od Giżycka. Działa tam Muzeum Mazurskie (Owczarnia 1/1) umiejscowione w zabudowaniach byłego majątku ziemskiego.

Jego ekspozycja składa się m.in. z mebli, sprzętów gospodarstwa domowego, maszyn rolniczych, warsztatu tkackiego, starych map.

Jej charakter i snute przez gospodarzy muzeum opowieści prowokują do zadumy nad dziejami i kulturą Mazurów, którzy mówili gwarą mazurską, w odróżnieniu od katolickich Warmiaków byli luteranami, najczęściej nie uznawali się ani za Polaków, ani Niemców, lecz za polskojęzycznych Prusaków.

W XIX w. kiedy zostali poddani bezwzględnej germanizacji działał wśród nich przeciwstawiający się jej Gustaw Gizewiusz (Giżycki), który zabiegał o utrzymanie języka polskiego w szkołach, spisywał opowieści ludu mazurskiego…

Muzeum Mazurskie w Owczarni adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Mazurskie w Owczarni, zobacz gdzie w Giżycku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Mazurskie w Owczarni.
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij