Kościół Ewangelicki

„Boże Wszechmogący, chroń tę świątynię, której budowę rozpoczynamy. Zachowaj ją przez następne stulecia przed podobnym nieszczęściem, jakie tu miało miejsce w nocy 3 kwietnia 1822 roku” – napisano na dokumencie wmurowanym w fundamenty giżyckiego kościoła ewangelickiego.

Świątynia została zbudowana w latach 1826-27, niedługo po tym, kiedy gwałtowny i tragiczny pożar strawił nie tylko poprzednią świątynię, ale i ogromne połacie samego miasta. Oryginalnie kościół wzniesiono w stylu neogotyckim, na planie prostokąta z wysuniętą od zachodu, kwadratową wieżą. Autorem jego projektu był berliński architekt Karl Friedrich Schinkel - ten sam, któremu ze względu na jego sławę, zlecenia dawali członkowie pruskiej rodziny królewskiej. Społeczność Giżycka chyba nie była jednak zadowolona z propozycji nadwornego inżyniera, gdyż w 1881 r. świątynię przebudowano w stylu neoklasycystycznym. Wyrazem nowej estetyki była m.in. wymiana część wyposażenia, np. ambona czy ołtarz z obrazem przedstawiającym Jezusa Chrystusa.

W giżyckim kościele ewangelickim przez cały rok odbywają się nabożeństwa w języku polskim, a od maja do września także w języku niemieckim.

Dodaj opinię

Neoklasycystyczny zabytek, wzniesiony przez protestancką wspólnotę Giżycka w latach 1826-27. Świątynia powstała na miejscu przybytku, który doszczętnie spłonął w wielkim pożarze miasta 1822 r. Kościół z charakterystyczną, kwadratową wieżą, zaprojektował sam Karl Friedrich Schinkel. Z usług berlińskiego mistrza korzystała przede wszystkim rodzina królewska Prus.

Kościół Ewangelicki adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Ewangelicki, zobacz gdzie w Giżycku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Ewangelicki.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Ewangelicki opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij