Most obrotowy

Inżynieryjna ciekawostka i niebywała rzadkość. Mosty zwodzone, podnoszone widuje się całkiem regularnie, ale przeprawy obracane to już nieczęsty widok. Most Obrotowy na Kanale Łuczańskim, łączącym jeziora Niegocin i Kisajno, jest jedną z niewielu czynnych konstrukcji tego rodzaju w Europie.

Most został zbudowany w 1860 r., by zapewnić łatwe połączenie z Twierdzą Boyen. W latach 1960-70 jego ręczny (sic!) napęd zmieniono na elektryczny. To unowocześnienie okazało się cokolwiek chybione - konstrukcja z impetem uderzała w nabrzeże, poważnie je przy tym niszcząc. Wobec tego zastąpiono ją mostem saperskim, na który jednak mieszkańcy Giżycka spoglądali nader krzywym okiem.

Giżycczanie doczekali się powrotu starego, dobrego mostu z ręcznym napędem w 1993 r. I ponownie, zgodnie z rozkładem rejsów Żeglugi Mazurskiej, ważący 100 ton most, za pomocą odpowiednich przekładni i dźwigni przestawiany jest przez jednego człowieka.

Dodaj opinię

Zbudowany nad Kanałem Łuczańskim w 1860 roku, dla lepszego skomunikowania Twierdzy Boyen z regionem. Przez ponad 100 lat konstrukcję obracano siłami ludzkich rąk. Poważne modernizacje z różnych przyczyn (zniszczenia, estetyka) okazały się nietrafione. I tak od 1993 r. ważący ok. 100 ton zabytkowy, zrewitalizowany most ponownie kręci się tak, jak przed wiekami.

Uwiecznić na wideo Most obrotowy umie świetnie firma KM Studio filmowanie wesel Wrocław

Most obrotowy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Most obrotowy, zobacz gdzie w Giżycku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Most obrotowy.
  • Ulica
    Stanisława Moniuszki
    Most obrotowy mieści się przy ulicy Stanisława Moniuszki w Giżycku
  • 11-500 Giżycko
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Most obrotowy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij