Twierdza Boyen

Wąski przesmyk między jeziorami Niegocin i Kisajno, na tzw. „Wyspie Giżyckiej”, na południowy zachód od centrum Giżycka to miejsce, gdzie znajduje się najznamienitszy zabytek miasta - Twierdza Boyen.

Decyzję o jej budowie wydał w 1841 r. król Fryderyk Wilhelm IV namówiony do tego przez ówczesnego ministra wojny Hermanna von Boyen, od nazwiska którego twierdza wzięła swą nazwę.

W 1843 r. rozpoczęto budowę założenia. Prace zostały zakończone 2 lata później. Z głazów narzutowych i czerwonej cegły powstał obiekt w kształcie gwiazdy, której ramiona tworzy 6 bastionów, otoczony wałem ziemnym, murem i fosą, posiadający 4 bramy.

Do dzisiaj twierdza stanowi jedno z najlepiej zachowanych, XIX-wiecznych założeń obronnych w Polsce i znakomity przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Zabytek jest ogniwem „Kulturowo-turystycznego szlaku nadbałtyckich twierdz”.

Dodaj opinię

Wejściówki do giżyckiej Twierdzy Boyen - na sezon niski (kwiecień i październik) oraz wysoki (od maja do końca września):

 • normalne - 10 oraz 12 zł
 • ulgowe - 5 oraz 7 zł
 • dla grup zorganizowanych (tylko sezon wysoki, od 20 uczestników) - dorośli 10 zł/os. ; dzieci, studenci, emeryci, honorowi dawcy krwi i inni uprawnieni do ulg w obiekcie 5 zł/os.
 • karnety - weekendowy (tylko sezon wysoki) 12-20 zł/os. ; trzydniowy 17-30 zł
 • przewodnik - dodatkowe 50-100 zł, w zależności od liczby osób

Twierdza Boyen jest dostępna również bezpłatnie - w okresie od początku listopada do końca marca

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Zabytkowa forteca, wybudowana w połowie XIX wieku na żądanie króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Potężne mury uformowano w kształt gwiazdy, a każde z sześciu ramion wieńczył umocniony bastion. Całość otaczały ziemne wały i fosy. Konstrukcja zachowała się w niezłym stanie. Głównym pomysłodawcą wzniesienia twierdzy był królewski minister wojny Hermann von Boyen.

Twierdza Boyen adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Twierdza Boyen, zobacz gdzie w Giżycku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Twierdza Boyen.
Ceny biletów / cennik wejść do Twierdza Boyen. Redakcja serwisu www.gizycko.org.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 5-7 zł
  Twierdza Boyen cena biletu ulgowego: 5-7 zł
 • 10-12 zł
  Twierdza Boyen cena biletu normalnego: 10-12 zł
 • Grupowy 5-10 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Twierdza Boyen opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij