Wilczy Szaniec

8 km na wschód od Kętrzyna, na skraju wsi Gierłoż znajduje się „Wilczy Szaniec” czyli w latach 1941-44 kwatera główna Adolfa Hitlera. Było to zamaskowane i otoczone zasiekami oraz polami minowymi miasteczko o powierzchni ok. 250 ha, w którym znajdowały się m.in. schrony, baraki, lotniska i dworzec kolejowy.

Jego załogę tworzyło ponad 2000 osób, oprócz wojskowych, kucharze, fryzjerzy, lekarze, stenografowie i sekretarki. To w nim oprócz Hitlera przebywali i pracowali Hermann Goring, Heinrich Himmler, Martin Bormann, Wilhelm Keitel, Joseph Goebbels, dr Fritz Todt, Albert Speer. Odwiedzili to miejsce przedstawiciele państw współpracujących z hitlerowskimi Niemcami, m.in. Benito Mussolini, Munos Grandes, Hiroshi Oshima, Jozef Tiso.

To tutaj 20 lipca 1944 r. pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. Budynki kwatery zostały zniszczone w 1945 r., jednak jej rozminowanie trwało do 1955 r. Do zwiedzania udostępniono ją w 1959 r. „Wilczy Szaniec” choć nader ciekawy robi wyjątkowo przygnębiające wrażenie.

Znajdują się w nim dwie tablice pamiątkowe, jedna poświęcona Clausowi Schenkowi hrabiemu von Stauffenberg, druga polskim saperom, którzy zginęli w czasie rozminowywania kwatery.

Dodatkową atrakcją turystyczną jest strzelnica z replikami ASG - arsenał w przeważającej części stanowią modele przypominające niemieckie karabiny i pistolety maszynowe z czasów II Wojny Światowej, jest też kilka "zwykłych" sportowychwiatrówek. Istnieje również możliwość udania się na małą przejażdżkę po dawnym kompleksie wojskowym pojazdem z epoki.

UWAGA - spółka, która od 2012 r. była dzierżawcą Wilczego Szańca, prawdopodobnie straci kontrolę nad terenem. Właściciel, czyli nadleśnictwo Srokowo, wypowiedziało umowę ze względu na nieprzestrzeganie jej warunków - m.in. wykonania remontów i modernizacji. Jako że 24 II 2017 r. Sąd Apelacyjny przyznał leśnikom rację w sporze, należy spodziewać się sporych zmian w Wilczym Szańcu.

Dodaj opinię

Opłaty za zwiedzanie Wilczego Szańca:

 • wejściówki normalne - 15 zł
 • wejściówki ulgowe - 10 zł
 • usługi przewodnickie (w języku obcym) - dla turystów indywidualnych 50 (60) zł, dla grup +10 os. 70 (80) zł

Przejażdżki pojazdami wojskowymi:

 • K750 (2-osobowy motocykl z koszem) - 65 zł
 • Kurierwagen (4 os.) - 75 zł
 • SdKfz 247b (9 os.) - 120 zł
 • BTR-40 (16 os.) - 160 zł
 • PLDvK.vz. 53/59 - do 25-30 dorosłych 210 zł, maks. ~38 dzieci 175 zł
 • przejażdżka połączona ze zwiedzaniem Stref Ochrony II oraz II - cena jazdy + 50 zł
 • "najazd na minę" - 10 zł
 • zdjęcie w drugowojennej dioramie - 10 zł
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Ruiny polowej kwatery głównej najwyższego dowództwa III Rzeszy, funkcjonująca na pełnych obrotach od 1941 do 1944 roku. Potężny i silnie umocniony kompleks wielkości 250ha tworzyły m.in. bunkry, magazyny, dworzec kolejowy i lotnisko. Pracowało tu ponad 2000 osób. W Wilczym Szańcu doszło do słynnego, nieudanego zamachu Clausa von Stauffenberga na Adolfa Hitlera.

Wilczy Szaniec adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Wilczy Szaniec, zobacz gdzie w Giżycku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Wilczy Szaniec.
Ceny biletów / cennik wejść do Wilczy Szaniec. Redakcja serwisu www.gizycko.org.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 10 zł
  Wilczy Szaniec cena biletu ulgowego: 10 zł
 • 15 zł
  Wilczy Szaniec cena biletu normalnego: 15 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Wilczy Szaniec opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij