Zamek Krzyżacki

W średniowieczu zapewne potężna twierdza, z której do naszych czasów ostało się tylko jedno, wielokrotnie już modernizowane i przebudowywane skrzydło nad Kanałem Łuczańskim - nieopodal Mostu Obrotowego.

Zamek krzyżacki w Giżycku został wybudowany ok. 1341 r. i razem z zamkami w Rynie, Piszu, Węgorzewie i Ełku był jedną z pogranicznych strażnic, z których kierowano inwazję na Litwę. Litwini spalili go w 1365 r. a 30 lat później krzyżacy skrzętnie odbudowali. To właśnie przy nim w XV w. zaczęła kształtować się osada Nowa Wieś, która dała początek Giżycku. W XVI stuleciu, po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego, zamek stał się siedzibą starostów książęcych. W tym samym wieku nadano mu kształt renesansowej siedziby.

Pożar zamku w 1749 r. poważnie go uszkodził. W XIX stuleciu obiekt został rozebrany z pominięciem zachowanego do dziś skrzydła mieszkalnego. Pochodzi ono z XV w., wzniesione jest na planie prostokąta, w narożach wzmocnione przyporami. Budowla ma 4 kondygnacje, 2 renesansowe szczyty z XVI stulecia i nakryta jest dwuspadowym dachem.

Obecnie, w odremontowanym zamku mieści się luksusowy hotel - o niezobowiązującym zwiedzaniu zamku czy jakiejś intrygującej wystawie (na razie?) nie ma co marzyć.

Dodaj opinię

Pozostałości po zakonnej twierdzy, wybudowanej w 1341 roku. Jak to ze średniowiecznymi fortyfikacjami bywa, na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie modernizowano oraz niszczono. Do czasów współczesnych przetrwało skrzydło mieszkalne z XV w., posiadające 4 kondygnacje i renesansowe dekoracje. Aktualnie zamkowe mury przystosowano do roli hotelu.

Zamek Krzyżacki adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zamek Krzyżacki, zobacz gdzie w Giżycku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zamek Krzyżacki.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zamek Krzyżacki opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij