Zamek Krzyżacki w Rynie

Według legendy on sam i okolica, w jakiej stoi przypominały Krzyżakom zamki nad Renem. Zamek krzyżacki w Rynie, oddalonym 17 km na północ od Mikołajek piętrzy się na wzgórzu, między jeziorami Ryńskim i Ołów.

Zaczęto go budować w 1377 r., choć niektórzy twierdzą, że jego początki sięgają nawet stu lat wcześniej. Przypuszczalnie stanął na miejscu dawnego grodu Galindów. Przy nim rozwinęła się osada, jaka dała początek dzisiejszemu miasteczku Ryn. Zamek pełnił funkcje obronne oraz gospodarcze jako zaplecze zaopatrzeniowe zakonu przede wszystkim w miód, ryby i mięso. Zbudowano go jako siedzibę prokuratora podległego komturstwu brandenburskiemu, już jednak pod koniec XIV w. stał się siedzibą komturii z pierwszym komturem Fryderykiem von Wallenrodem. Pozostawał nią do 1525 z przerwą w latach 1422-68, gdy znów pełnił rolę zamku prokuratorskiego.

Na przestrzeni stuleci znajdowała się tu m.in. siedziba starosty, więzienie, instytucje kulturalne, zakłady produkcyjne, baza noclegowa. W 1881 r. zamek został zniszczony przez pożar a następnie odbudowany, jednakże w formie niewiele mającej wspólnego z pierwowzorem. Obecnie w zamku mieści się hotel.

W miasteczku Ryn znajduje się także kilka innych ciekawych zabytków, m.in. wiatrak holenderski z 1873 r., XIX-wieczna kaplica ewangelicka, powstały na przełomie XIX i XX w. magazyn zbożowy oraz zabytkowe domy przy ul. Świerczewskiego i ul. Kościuszki.



Dodaj opinię

Wejściówki na zwiedzanie (minimum 6 osób) części muzealnej Zamku Krzyżackiego w Rynie:

  • normalne - 10 zł
  • ulgowe - 5 zł
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Zabytkowa twierdza z późnego średniowiecza - obecnie przerobiona na hotel, jednak w znacznej części udostępniona do zwiedzania. W muzeum nie brakuje ciekawych eksponatów. Ryński zamek powstał jako siedziba zakonnego prokuratora, jednak szybko przeniósł się tu sam komtur. Wielokrotnie przebudowywana budowla nie raz zmieniała swoje przeznaczenie i charakter.

Zamek Krzyżacki w Rynie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zamek Krzyżacki w Rynie, zobacz gdzie w Giżycku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zamek Krzyżacki w Rynie.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Zamek Krzyżacki w Rynie. Redakcja serwisu www.gizycko.org.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 5 zł
    Zamek Krzyżacki w Rynie cena biletu ulgowego: 5 zł
  • 10 zł
    Zamek Krzyżacki w Rynie cena biletu normalnego: 10 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zamek Krzyżacki w Rynie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij