Czasami bywa i tak, że po prostu nie ma już innego wyjścia i trzeba gdzieś wyjechać. Nawet na te parę wolnych dni, byle tylko jak najdalej od codziennego tumultu i nawału zajęć. W takich wypadkach weekend w Giżycku na Mazurach będzie doskonałym rozwiązaniem. Kraina tysiąca jezior, niebywale fotogeniczne krajobrazy, burzliwa historia całego regionu - skutkująca tak fascynującymi turystycznie zjawiskami jak wspaniałe zabytki, barwna kultura czy niepowtarzalne muzea. Wciągających zajęć w ---aktualnyrok--- roku ani na moment nikomu tutaj nie zabraknie.

Weekend nad morzem

Jak chyba każda położona nad rozległymi jeziorami miejscowość w warmińsko-mazurskim, tak też Giżycko stanowi poważny ośrodek sportu i rekreacji. Naturalnie na wodzie, ale nie tylko. W każdy w miarę ciepły weekend na taflę masowo wychodzą żeglarze, kajakarze, windsurferzy, wędkarze, nurkowie itd. Zimą bywa całkiem podobnie - jeśli tylko mróz jest wystarczająco siarczysty, to bardzo cieszą się z tego miłośnicy snowkitingu, iceboardów, bojerów i innych ekstremalnych dyscyplin, rozgrywanych na lodzie.

Na powyższym zwolennikom wypoczynku na sportowo wcale nie kończą się alternatywy na sezon ---aktualnyrok---. Są jeszcze liczne stadniny koni, orliki, sieć tras rowerowych, pole golfowe w Talkach i jeszcze wiele, wiele innych. Teraz czas na porcję atrakcji dla tych, którzy weekend na Mazurach w Giżycku wolą spędzić na niespiesznym zwiedzaniu, zamiast wysilaniu się nad własną kondycją. Wizytówką miasta niewątpliwie jest ogromna niegdyś Twierdza Boyen - nawet jeśli daleko jej do idealnego stanu. To samo można powiedzieć o pobliskim Wilczym Szańcu oraz bunkrach w Mamerkach, gdzie niedawno w dawnej Kwaterze Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych poszukiwano legendarnej Bursztynowej Komnaty.

Weekend w górach

To dopiero początek listy obiektów wartych obejrzenia - jeden weekend na pewno nie wystarczy, by poznać wszystkie intrygujące zakątki Giżycka i pozostałych miejscowości usytuowanych pośród mazurskich jezior. Pozostałości po krzyżackich zamkach, ewangelickie niegdyś kościoły (po wojnie w większości przerobione na katolicką modłę), stylowe pruskie kamienice, dawne arystokratyczne pałace… Do tego należy dodać nietypowe nieraz muzea i podobne placówki: od koncentrującej się na kulturowym tyglu “Owczarni”, przez przyrodniczą Zagrodę Pokazową Żubrów czy prasłowiańskie skanseny, aż po oryginału w stylu prywatnego Plenerowego Muzeum Indian w Ameryki Północnej.

Wielkim turystycznym atutem Mazur w ---aktualnyrok--- roku - nawet jeżeli głównie wakacyjnym - są barwne imprezy z szeroko pojmowanego kręgu kultury. Tak folklorystyczne, jak i muzyczne (festiwale piosenek żeglarskich, koncerty muzyki cerkiewnej, konkurs akordeonowy etc.), motoryzacyjne, pikniki militarne i jeszcze wiele, wiele innych rodzajów. Właściwie każdy weekend nad jeziorem w Giżycku obfituje w godne uwagi wydarzenia.


Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij